درس مبانی بلاکچین و رمزارزها

این ترم تحصیلی (پاییز ۹۷)، آزمایشگاه بلاکچین شریف درسی با عنوان مبانی بلاکچین و رمزارز‌ها در دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف ارائه می‌دهند. هدف این درس آشنا کردن دانشجویان با مبانی نظری و عملی بلاکچین و کاربردهای آن و همچنین آماده کردن دانشجویان برای شروع پژوهش یا توسعه محصولات جدید در این زمینه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی این درس به نشانی http://course.decentralab.ir مراجعه کنید.

دورهمی با موضوع Governance in Blockchains

این رویداد دومین دورهمی آزمایشگاه بلاکچین شریف خواهد بود و در آن به بررسی و گفتگو در مورد موضوع Governance (سازوکار مدیریت) در بلاکچین‌ها می‌پردازیم.

ثبت‌نام در صفحه‌ی evand آزمایشگاه بلاکچین شریف

چکیده

از ابتدای معرفی ساز و کار اجماع غیرمتمرکز، یکی از اصلی‌ترین و نوآورانه‌ترین ویژگی‌های آن نحوه مدیریت اجزا مختلف آن بوده است. ویژگی اصلی سیستم‌های غیرمتمرکز عدم توانایی یک موجودیت خاص (فرد یا نهاد) در تغییر قوانین کلی است، به صورتی که اجماع اکثریت قدرت محاسباتی برای تشخیص تراکنش‌های صحیح لازم است. از طرفی این سیستم‌ها نسبت به تغییرات در سطح پروتوکل (مانند افزایش اندازه بلوک) بسیار مقاوم‌اند و انجام این تغییرات در آن ها بسیار مشکل است. در بحث‌های طولانی مرتبط به افزایش اندازه بلوک در بیتکوین این ویژگی‌ها و نقایص‌شان آشکار گشت، به گونه‌ای که راه‌حل‌های دیگری برای اجماع غیرمتمرکز در سطح پروتوکل مطرح گردید که عموما شامل نوعی رای‌گیری از کاربران برحسب مقدار دارایی شان هستند. این مقولات  را می‌توان چالش‌های مدیریت درون بلاکچین دانست. از سمت دیگر، بلاکچین می‌تواند تحقق بخش تعدادی از سازوکارهای مدیریت جمعی (و یا اختیارداری) در حکومت‌ها و مجموعه‌های بزرگ، مانند Futarchy و یا دموکراسی مستقیم باشد. در این سیستم‌ها با هدف تصمیم‌گیری جمعی از بازارهای مالی شفاف و یا رای‌گیری غیرمتمرکز برای بازتاب نظر و منافع جمعی در خروجی نهایی استفاده می‌شود.  در این کاربردها توانایی بلاکچین برای مدیریت سیستم‌های اقتصادی اجتماعی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اکنون بسیاری از فعالان در زمینه بلاکچین نظرات بسیار مختلف -و بعضا جالبی- در این موضوعات طرح کرده‌اند که نشان‌دهنده تازگی و اهمیت آن است. در این جلسه این دو موضوع را مورد صحبت قرار می‌دهیم و درباره آخرین بحث‌های موجود در این زمینه به گفتگو می‌پردازیم.

دورهمی با موضوع Telegram Open Network

دورهمی‌های آزمایشگاه بلاکچین شریف

با هدف فراهم آوردن بستری برای تبادل اطلاعات متخصصین و افزایش دانش عمومی در زمینه‌ی بلاکچین و تکنولوژی‌های غیرمتمرکز تصمیم به برگزاری یک سری جلسات دورهمی صمیمانه گرفتیم. این رویداد اولین دورهمی آزمایشگاه بلاکچین شریف خواهد بود و در آن به بررسی دقیق رمزارز تلگرام و Telegram Open Network می‌پردازیم.

ادامه خواندن “دورهمی با موضوع Telegram Open Network”

کارگاه بلاکچین و برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند

پنجشنبه و جمعه گذشته، ۱۰ و ۱۱ اسفند، آزمایشگاه بلاکچین شریف در «کارگاه بلاکچین و برنامه‌نویسی قرادادهای هوشمند» میزبان بیش از ۱۷۰ نفر از صنعت، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف بود.

در روز اول رویداد شرکت کنندگان در چهار ارائه‌ی مختلف با مفاهیم اساسی بیتکوین، اتریوم، بلاکچین، قرارداد هوشمند و تکنولوژی دفاتر توزیع شده آشنا شدند. در روز دوم رویداد در یک کارگاه عملی شرکت کنندگان با برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند در بستر اتریوم آشنا شدند و با همراهی و کمک ارائه دهندگان خبره چند قرارداد هوشمند پیاده‌سازی کردند.

ادامه خواندن “کارگاه بلاکچین و برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند”