دورهمی با موضوع Telegram Open Network

دورهمی‌های آزمایشگاه بلاکچین شریف

با هدف فراهم آوردن بستری برای تبادل اطلاعات متخصصین و افزایش دانش عمومی در زمینه‌ی بلاکچین و تکنولوژی‌های غیرمتمرکز تصمیم به برگزاری یک سری جلسات دورهمی صمیمانه گرفتیم. این رویداد اولین دورهمی آزمایشگاه بلاکچین شریف خواهد بود و در آن به بررسی دقیق رمزارز تلگرام و Telegram Open Network می‌پردازیم.

چکیده

در ماه‌های اخیر، انتشار خبر ورود تلگرام به عرصه فناوری‌های غیرمتمرکز (بلاکچین)، توجه همه فعالان این زمینه را به‌خود جلب‌کرد. این پیام‌رسان که دارای بیشترین ضریب نفوذ در ایران است، با عرضه محصول جدید خود، خبر از دسترسی بدون امکان سانسور به پیام‌رسانش و همچنین معرفی یک رمزارز جدید را می‌دهد و با این مساله توانسته توجه عموم مردم و سیاست‌گذاران را نیز به‌خود جلب‌نماید؛ تا جایی که صحبت از این فناوری به سطح کوچه و بازار کشور نیز کشیده‌شده و علاوه بر آن مسئولین را نیز به واکنش‌های جدی واداشته‌است.

تلگرام با انتشار سندی فنی به اختصار به معرفی محصول جدیدش تحت عنوان Telegram Open Network پرداخته‌است. این سند به معرفی کلی سیستم مذکور و بخش‌های مختلف آن می‌پردازد و در برخی موارد برخی از جزییات خاص پیاده‌سازی آن‌ها را نیز بیان می‌کند. مهم‌ترین و پیچیده‌ترین بخش این سیستم، یک سیستم بلاک‌چین مبتنی بر اثبات سرمایه می‌باشد که قصد دارد از پیشرفته‌ترین دستاوردهایی که تاکنون در این زمینه حاصل‌شده‌است استفاده نماید. همچنین بخش‌های دیگری از جمله تعریف یک شبکه نظیر‌به‌نظیر، یک سیستم ذخیره‌سازی فایل توزیع‌شده، یک لایه ناشناس‌ساز شبکه، یک بستر برای ارائه خدمات دلخواه بر روی این شبکه و در نهایت یک سیستم کانال ریزپرداخت در این سیستم پیچیده درنظر گرفته‌شده‌است.

ما در این جلسه، قصد داریم با بررسی فنی این سیستم، دید دقیق‌تری نسبت به عملکرد آن پیداکرده و پس از بیان ساختار کلی و فناوری‌های مختلف به‌کاررفته در آن، قابلیت‌ها و عملکردهای آن را بررسی نموده و همچنین به سوالات زیر پاسخ‌دهیم:

  • رابطه این سیستم با پیام‌رسان تلگرام چیست؟ آیا این پیام‌رسان قراراست درآینده بر بستر بلاک‌چین فعالیت کند؟
  • ادعای غیرقابل سانسور شدن این پیام‌رسان تا چه حدی واقعیت دارد؟
  • نوآوری‌های این سیستم نسبت به سایر سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین چیست؟
  • این سیستم قراراست بستر عرضه چه خدماتی قرارگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *